Viktor Gyökeres cupmästare – efter straffmål i 101:a minuten
Sporting var på väg mot förlust i cupfinalen.
Då klev Viktor Gyökeres fram och satte kvitteringen i den elfte tilläggsminuten och tog matchen till förlängning
Sporting säkrade titeln efter 3–1 mot ärkerivalen Benfica.
Se Gyökeres mål i spelaren ovan.
Mycket talar för att vi får se Viktor Gyökeres i en annan klubb när säsongen drar i gång igen i augusti. Flera internationella medier har den senaste veckan rapporterat om Arsenals och Manchester Uniteds intresse för målsprutan.
Därför var söndagens cupmatch med stor sannolikhet Gyökeres sista i den portugisiska storklubben.
Benfica tog ledningen genom Orkun Kökcü – en ledning som varade till den elfte tilläggsminuten i den andra halvleken.
Säkrade cuptiteln
För då fälldes Gyökeres i straffområdet och domaren pekade på straffpunkten. 26-åringen tog själv hand om straffen, gjorde inga misstag och tog matchen till förlängning. Väl där klev först Conrad Harder fram och satte 2–1 och därefter Francisco Trincão med 3–1-målet.
Den sistnämnde öste beröm över svenske anfallsstjärnan:
– Han är otrolig, en av de bästa jag sett i Sporting. Inte bara i matcher utan även i träning, den mentalitet han har... Vi är väldigt glada att han är här, säger Trincão enligt A Bola.
Sporting Lissabon höll sedan undan och säkrade andra titeln på en vecka. För drygt en vecka sedan blev de ligamästare.
Se tio av Gyökeres bästa ligamål 2024/25
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.