Anton Wede avgjorde för Helsingborg. Foto: Bildbyrån

Wede frälste pressat Helsingborg

Uppdaterad
Publicerad

Helsingborg med åtta raka förluster var piskade att vinna mot Sundsvall. Då klev Anton Wede fram med en magisk frispark från 40 meter som innebar 2–1 i måstematchen. ”Otroligt skönt i det här utsatta läget vi har”, säger Wede till SVT Sport.

Ett Helsingborg i kris. Då petade tränare Henke Larsson sonen Jordan – första gången i år – till förmån Linus Hallenius med ett förflutet i just Sundsvall. Och direkt från frysboxen visade Hallenius strax innan paus att släkten är bäst när han bommade ett friläge.

– Första halvlek var lite passivt från vår sida. Lite fördel Sundsvall, de hade kontroll över matchen, säger Helsinborgs Anton Wede till SVT Sport.

”Körde över fullständigt”

I den andra halvleken kom matchen mer igång. Helsingsborgs nyinbytte Monday Samuel sparkade ner Sundsvalls Johan Eklund, och erbjöds ett utomordentligt frisparksläge, som Lars Krogh Gerson placerade in bakom en chanslös Pyzdrowski i Helsinborgsmålet.

Helsingborg riktigt illa ute, men en fastsituation skulle ge ljus till ett mörklagt Olympia. Och Monday Samuel spelade sedan 1–1 med sig själv genom att kvittera, varpå Helsingborg tryckte på för mer.

– Efter kvitteringen så körde vi över Sundsvall fullständigt, skapade många chanser och målet sitter.

Först vinsten på över två månader

Matchen skulle avgöras från 40 meter. Anton Wedes osannolika träff seglade in och Helsingborg vann en så viktig seger på tilläggstid.

– Fantastiskt skönt så klart. Det var verkligen många chanser vi hade sista 30 efter vårt mål. Att den satt på det där viset var otroligt skönt i det här utsatta läget vi har, säger Anton Wede.

Senast Helsingborg vann? Den 16 juli – mot just Giffarna.

Hur går ni vidare nu?

Vi har många viktiga matcher framför oss. Malmö på söndag, vi ska ladda fullt för den.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.