Emma Green har gjort klart med ny tränare. Foto: TT Nyhetsbyrån

Green bryter med Tregaro

Uppdaterad
Publicerad

Emma Green satsar vidare mot OS – men hon gör det utan sin tränare Yannick Tregaro som hon jobbat ihop med sedan 2005. Det skriver hon på sin blogg.

”Yannick är en fantastiskt duktig tränare, men för min del behöver jag nu bryta gamla mönster och börja om helt på nytt. Med nya krafter, ny energi och att försöka skapa den bästa helheten, för mig mot OS”, skriver Emma Green på sin blogg.                      

Höjdhopperskan och Yannick Tregaro har tidigare varit gifta men skilde sig för 1,5 år sedan. Ny tränare blir Per Tedenrud som tränar Viktoria Dronsfield, och tidigare Sofie Skoog. Emma Green kommer bo kvar i Göteborg men Per Tedenrud flyttar dit från Karlstad.

Fokus att prestera

Emma Green skriver också att hon har fått bra hjälp av Pierre Johanson (genom SOK), som framöver kommer hjälpa henne och se till att hon snart klarar av att träna på riktigt igen.

”Vi är medvetna om att vi behöver bygga samarbetet på de erfarenheter vi båda har med oss. Och självklart är fokus i att få min kropp att prestera, så min känsla, i samråd med Pierres kunskap om hur kroppen fungerar, blir en väldigt viktig del”.

Emma Green har brottats med skador senaste tiden och stod över VM i Peking. Men nu ser hon fram emot att bli återställd och komma i form inför Rio. 

”Det kommer bli ett spännande år!”

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.