Liverapportering: Diamond League-premiär
Följ Armand Duplantis rekordjakt i Diamond League-tävlingen i Xiamen, Kina, 26 april genom SVT Sports sändning och liverapportering.
Följ Armand Duplantis rekordjakt i Diamond League-tävlingen i Xiamen, Kina, 26 april genom SVT Sports sändning och liverapportering.
Friidrott 2025
Överblick
Dråpliga loppet – går i mål med bara en sko
Den eritreanske löparen Hailemariyam Amare hade det lite kämpigt i herrarnas 3000 meter hinder på Diamond League-tävlingen i Keqiao, Kina.
Mitt i loppet tappade han ena skon. Han försökte länge få på sig skon men gav till slut upp och ändå tog han sig i mål.
Svenske Leo Magnusson blev 13:e i loppet efter att ha ramlat.
Nu är det dags att avrunda. Dagens Diamond League-tävling från Kina är över. Vi fick med oss en hel del bra resultat för de svenska friidrottarna.
Duplantis vann och gjorde tre försök på världsrekordhöjden 6.28.
Fanny Roos gjorde en riktigt stark tävling och blev trea, dessutom satte hon nytt svenskt rekord på 19.66.
Ni kan läsa mer om dagens tävling i SVT Sport-appen och på vår sajt.
Nästa Diamond League-tävling ärfredag 16 maj i Doha, Qatar som sänds 18.00-20.00 i SVT2/SVT Play
Svenskar: Carl Bengtström, Daniel Ståhl.