Derara Hurisa var först i mål i Wien Marathon men diskades efter 45 minuter. I bakgrunden skymtar Leonard Langat som tilldelades segern. Foto: Bildbyrån

Maratonvinnare diskad – hade för tjocka sulor

Uppdaterad
Publicerad

Etiopiern Derara Hurisa var vinnare av Wien Marathon i 45 minuter. Han firade svårt medtagen vinsten på tiden 2.09.22. Sedan blev han diskad efter att ha sprungit i skor med för tjocka sulor.

– Vi hade inget annat val än att diska honom, säger tävlingsledaren Hannes Langer. 

Enligt regelverket får man tävla i upp till fyra centimeter tjocka sulor men Hurisa hade fem centimeter på sina skor, vilket var en avvikelse från det han anmält till arrangören i förväg.

– Det är första gången som något sådant här händer. Jag är säker på att det från och med nu kommer att bli utvidgade tester för att undvika den här situationen i de stora loppen, säger tävlingsledaren Hannes Langer enligt Reuters.

Kenyanen Leonard Langat blev förklarad ny segrare. Han var tre sekunder efter Hurisa i mål på tiden 2.09.25.

– Självklart hade jag velat bryta målbandet. Mitt mål var att vinna loppet och jag tackar Gud för att  jag gjorde det till slut, säger Langat.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.