Foto: Bildbyrån.

Sandra Carlborg världsmästare i long drive

Uppdaterad
Publicerad

Svenska Sandra Carlborg tog sitt femte VM-guld i long drive då hon besegrade 2013 års vinnare Heather Manfredda i finalen.

– Jag kan inte beskriva den glädje jag känner just nu. Jag har jobbat så hårt det senaste året, säger Sandra Carlborg till golfchannel.com.

292 meter mätte Carlborgs drive som gav henne det femte VM-guldet i karriären, hon tangerar därmed rekordet för flest titlar genom tiderna tillsammans med Jason Zuback. Amerikanskan Heather Manfredda, som hon mötte i finalen, hade inte en dålig dag hon heller och slog till med 289 meter.

instagram

– Det är otroligt. Sporten fortsätter att växa och flera nya spelare är nu med och tävliar, vilket jag älskar. Det är hur kul som helst, säger hon till golfchannel.com.

”Helt annan tävling nu”

Sandra Carlborg vann guld 2011, 2012, 2014 och 2015 men menar att tävlingen är annorlunda nu.

– Det är en helt annan tävling nu. Det är fler tjejer med och de är alla väldigt bra. Så den här vinsten betyder väldigt mycket för mig.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.