Hockeyspelare försöker göra mål, målvakt räddar vid målblåsan.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se AIK-målvakten Victor Brattströms tabbe – Djurgården gör viktiga 3-1 strax efter AIK:s reducering. Foto: TV4

Djurgården tar hem första finalen mot AIK efter dominant förstaperiod

Uppdaterad
Publicerad

Det blev till slut Djurgården som drog det längsta stråt i den stekheta finalen mot AIK i Hockeyallsvenskan.

En ursinnig förstaperiod och en målvaktstavla visade vägen i 4-2-segern.

– En dålig hockeymatch, från vår sida. Nog den sämsta vi spelat i slutspelet så här långt, säger AIK-tränaren Roger Melin till SVT Sport.

Se Victor Brattströms målvaktstavla i spelaren ovan.

Hovet var uppdukat för hockeyfest när Djurgården fick äran att inleda det stekheta Stockholmsderbyt mot AIK med hemmapublik, och taggat var man.

– Vi har vår fantastiska publik som hejar och hela den grejen, otroligt viktigt, säger Dick Axelsson om stödet till SVT Sport.

Djurgården startade i absolut högsta växel och AIK hade inte mycket att sätta emot. Efter drygt sex minuter kom också belöningen med Tyler Kelleher som 1-0-skytt.

Man släppte inte på gaspedalen senare utan fortsatte på samma spår. Därför var det inte helt oväntat när kaptenen Marcus Krüger pricksköt in utökningen till 2-0 innan första periodpausen.

– Första perioden var katastrof, säger AIK-tränaren Roger Melin till SVT Sport.

Sedan uppstod lite förvirring. Dick Axelsson blev utvisad innan andra perioden börjat för osportsligt uppträdande. Veteranen hade brutit mot en regel som innebär att hemmalaget är tvungna att lämna isen först, något han alltså inte gjorde.

Det blev också kostsamt, Gerry Fitzgerald reducerade i det numerära överläget med en riktig strut.

AIK-spelare gratulerar varandra efter ett mål på isen. Publik syns i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se när Gerry Fitzgerald reducerar mot Djurgården i hockeyallsvenska finalen. Foto: Johanna Säll / BILDBYRÅN

AIK-keepern Victor Brattström hade kanske inte sin roligaste dag på jobbet. Redan i första perioden höll han på att bjuda Djurgården på ett mål, men i andra perioden var han framme igen, något Victor Eklund kapitaliserade på och utökade till 3-1.

Daniel Ljungman lyckades visserligen reducera med en klassaktion men AIK kom aldrig närmre än så utan slutresultatet 4-2 hittades i öppen bur.

– Vi kommer ut med en seger och det är precis vad vi skulle göra, säger Axelsson.

HockeyAllsvenskan

Djurgårdens IF logo

Djurgårdens IF

4 - 2

AIK logo

AIK

2-0, 1-2, 1-0
Hovet, Stockholm
Publik: 8098

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.