HV71:s Chris Abbott och Martin Thörnberg jublar efter 3-0-målet i det andra åttondelfinalmötet mot Örebro. Foto: BILDBYRÅN

HV 7-1 krossade Örebro och tog kvartsfinalplatsen

Uppdaterad
Publicerad

Örebro var chanslöst när man gästade HV71 för den andra åttondelsfinalmatchen av tre som hemmalaget vann med 7-1. Hemmalaget fick matchen precis dit man ville när man tog övertaget redan i den första perioden. HV71, som nu vunnit två av tre matcher i åttondelsfinalen, har därmed tagit en av kvartfinalplatserna som låg i potten.

Efter tio jämna minuter tappade Örebro greppet om matchen och HV71 kunde inleda sin målskörd. 1-0 genom Oscar Sundh som vann pucken vid blålinjen och satte fart mot mål. Sundh hade med sig Martin Thörnberg hela vägen men valde att fixa det på egen hand.

Julius Hudacek i Örebro-kassen räddade pucken som istället tog på en Örebro-back och sen i mål.

Men det var Thörnberg som ägde hela första perioden. Det dröjde inte mer än en minut och 40 sekunder efter första målet och Thörnberg hade själv utökat ledningen för hemmalaget till 2-0. Men det var inte slut där. 41 sekunder efter det utökade samme man ytterligare. 33-åringen satte 3-0 till HV71 och det återstod knappt fem minuter av perioden.

– Vi spelar enklare och gör skitjobbet och det funkar. det var skönt at tvi fick den starten vi fick, säger Thörnberg till C More.

Dålig dag för Hudacek

Men minuterna räckte till för ännu ett mål. Emil Johansson satte ett fjärde mål för hemmalaget och Örebros målvakt Julius Hudacek hade en minst sagt dålig dag på jobbet.

Till den andra perioden valde Örebro att göra ett målvaktsbyte. Hudacek, som släppt in fyra mål bara under första perioden, fick lämna över till Henrik Lundberg.

– Det är något mål han (Hudacek) ska ta, men annars är det vi som missar och ger dem utrymme att skjuta. Vi testar att byta för att få in lite friskt blod, sade Örebrotränaren Kent Johansson om bytet till C More.

Frustrerat Örebro

Men det blev inte lättare för Örebro i den andra perioden. Sex minuter och 50 sekunder tog det innan också Lunberg fick kapitulera inför HV:s målskörd. Kevin Stenlund gav hemmalaget en 5-0-ledning och drygt fem minuter senare blev det 6-0 i powerplay genom Chris Campoli. Innan mellanakten var över satte också Ted Brithén 7-0 efter en passning från Pär Albrandt som skar genom målområdet.

Den sista perioden sågs ett avslappnat HV71 medan Örebro visade frustration. Trots ett reduceringsmål från bortalaget, genom Kalle Olsson, blev det ett tröstmål som inte gav Örebro någon ro. Med bara fem minuter kvar av matchen fick Marko Anttila matchstraff för att han kasta handskarna i slagsmål.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.