Brynäs vann stort i Luleå

1 - 6

1-3, 0-1, 0-2
Coop Norrbotten Arena, Luleå
Publik: 4577

Luleå HF

1 - 6

1-3, 0-1, 0-2
Coop Norrbotten Arena, Luleå
Publik: 4577

Brynäs IF

Första perioden

02:18
0-1Boqvist (Asklöf)
06:10
0-2Ikonen (Ölund / Palushaj)
1-2Larsson (Olausson / Johnston)
11:30
18:10
1-3Miller (Clark / Palushaj)

Andra perioden

09:52
1-4Fälth (Blomqvist / Mannberg)

Tredje perioden

02:37
1-5Gunderson (Palushaj / Boqvist)
11:24
1-6Ölund (Ikonen)

Brynäs verkar hittat tillbaka till gammalt gott slag efter sin svajiga start på säsongen.

Borta mot Luleå kom Gävleklubbens femte raka seger i SHL, dessutom en stor sådan med hela 6–1. Och man satte tonen direkt.

JVM-aktuelle Jesper Boqvist placerade in 1–0 med 2.18 på klockan och Juuso Ikonen ökade på fyra minuter senare. Detta på lagets första två skott i matchen.

Luleås time out direkt efter var oundviklig och gav effekt i form av en reducering genom Emil Larsson några minuter därpå.

Drew Miller skulle dock ta tillbaka tvåmålsledningen för Brynäs, när han gjorde sitt första mål för säsongen i efterdyningarna av en längre periods fem mot tre-spel, som hade sin grund i en underlig bytessituation där Luleå straffades med en dubbelutvisning.

I en desto mer utvisnings- och målfattig andraperiod utökade Elias Fälth Brynäsledningen ytterligare.

I period tre gjorde Ryan Gunderson 5–1 och Linus Ölund 6–1. Trots två numerära överlägen kunde inte Luleå replikera och därmed blev Ölunds mål matchens sista.

– När ställningen är 6–1 är det svårt att känna något annat än uppgivenhet, sade Luleåtränaren Thomas Berglund till C More efter storförlusten.

Så arbetar vi på SVT Sport

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer.

SHL
LagSHLSVFGM-IM+/-P
1.Växjö Lakers HCVLH52346210169-104+65116
2.Djurgårdens IFDIF52239812153-111+4295
3.Frölunda HCFHC52257515159-137+2294
4.Färjestad BKFBK52236617174-145+2987
5.Skellefteå AIKSAIK52263320145-118+2787
6.IF Malmö RedhawksMIF522081014152-138+1486
7.Luleå HFLHF521910419128-117+1181
8.HV71HV7152216619145-143+281
9.Linköping HCLHC52213919135-130+578
10.Brynäs IFBIF52212326132-148-1670
11.Rögle BKRBK52164527132-169-3761
12.Örebro HKÖHK52144826121-151-3058
13.Mora IKMIK52135232104-163-5951
14.Karlskrona HKKHK52114631101-176-7547

Tabellen uppdateras löpande