Senaste nytt: SHL
Följ vår liverapportering från slutspelet.
Följ vår liverapportering från slutspelet.
Utropstecken efter AIK-Djurgården 4:7

Djurgårdens IF
—

AIK
SHL 2024/2025
Hallå allesammans! Det har blivit dags för ännu en hockeyallsvensk final. Djurgården leder finalserien mot AIK med 3-1 och har chansen att ta steget upp till SHL redan i kväll.
Nedan kan ni se hur lagen ställer upp. Noterbart är att det återigen är Marcus Gidlöf som startar mellan stolparna för Djurgården. AIK startar med Jonathan Stålberg i mål.
Jokinens nya klubb: IFK Helsingfors
I går meddelade Timrå att de kommit överens med tränaren Olli Jokinen om att bryta kontraktet. Nu står det klart var hans karriär går vidare.
Han presenterades i dag som ny huvudtränare i finska IFK Helsingfors, klubben han spelade i innan han blev NHL-spelare.
– Som alla vet har HIFK en speciell plats i mitt hjärta, säger Jokinen, som skrivit ett kontrakt som gäller två år – med option på ett tredje – i ett pressmeddelande.
Niederbach återvänder till Frölunda
Precis som Mikkel Aagaard blir Theodor Niederbach kvar i SHL, trots Modos degradering.
Men till skillnad från Aagaard, som vi tidigare i dag rapporterade flyttar norrut till Skellefteå, går Niederbachs flyttlass söderut. Han återvänder nämligen till sin tidigare klubb Frölunda, som han har skrivit ett tvåårskontrakt med.
– Det är en skicklig och smart spelare, vi tror mycket på honom, sägerr Frölundas sportchef Fredrik Sjöström på klubbens hemsida.