Senaste nytt: SHL

Följ vår liverapportering från slutspelet.

Följ vår liverapportering från slutspelet.

Utropstecken efter AIK-Djurgården 4:7

SHL 2024/2025

Freddie • Peak Performance 💛❤️💙🏒💪⬆️

Överblick

Markerad händelse
Foto: Michael Erichsen/Bildbyrån

Jokinens nya klubb: IFK Helsingfors

I går meddelade Timrå att de kommit överens med tränaren Olli Jokinen om att bryta kontraktet. Nu står det klart var hans karriär går vidare.

Han presenterades i dag som ny huvudtränare i finska IFK Helsingfors, klubben han spelade i innan han blev NHL-spelare.

– Som alla vet har HIFK en speciell plats i mitt hjärta, säger Jokinen, som skrivit ett kontrakt som gäller två år – med option på ett tredje – i ett pressmeddelande.

Foto: Daniel Eriksson/Bildbyrån

Niederbach återvänder till Frölunda

Precis som Mikkel Aagaard blir Theodor Niederbach kvar i SHL, trots Modos degradering.
Men till skillnad från Aagaard, som vi tidigare i dag rapporterade flyttar norrut till Skellefteå, går Niederbachs flyttlass söderut. Han återvänder nämligen till sin tidigare klubb Frölunda, som han har skrivit ett tvåårskontrakt med.

– Det är en skicklig och smart spelare, vi tror mycket på honom, sägerr Frölundas sportchef Fredrik Sjöström på klubbens hemsida.

Markerad händelse
Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

Landslagskapten till Skellefteå

Modo åkte ur SHL, men Mikkel Aagaard blir kvar i svensk ishockeys högsta serie.

Den danske landslagsforwarden har nämligen skrivit på ett tvåårskontrakt med Skellefteå.

– Det märks att Skellefteå har en stark kultur – man känner det bara av att spela i den hallen. Nu får jag göra det som hemmalag istället för bortalag. Det ser jag fram emot, säger han på klubbens hemsida.

Aagaard, som var lagkapten för Danmark i OS-kvalet i vintras, stod för 37 poäng på 52 matcher med Modo denna säsong, vilket var bäst i laget.

Markerad händelse
Foto: Daniel Eriksson/Bildbyrån

Norsk talang till HV71

Martin Johnsen hade en bra säsong i allsvenska Mora under vintern, med fina 53 poäng på 45 matcher.

Nu står det klart att den 21-årige centern, som fick göra norsk landslagsdebut tidigare i år, lämnar Mora för HV71 i SHL.

– En ung och lovande spelare med en härlig spelförståelse, säger HV:s general manager Björn Liljander på klubbens hemsida.

Johnsen har skrivit ett tvåårskontrakt med HV71.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

SVT:s expert: ”Sorgligt att det ska behöva vara så”

Djurgården leder med 3-1 i matcher och är alltså bara en seger ifrån SHL. Vinner laget mot AIK i kväll är den hockeyallsvenska finalen avgjord.

Och upplägget med enbart fans från hemmalaget på plats, kan bli viktigt.

– Först och främst är det sorgligt att det ska behöva vara så, av säkerhetsskäl. Men med det sagt – trycket som har varit, det är jag tacksam över att ha fått uppleva, säger SVT:s expert Jonas Andersson.

Han tycker att det behövs ett lag från Stockholm i högsta serien.

– Jag har sagt länge att det måste finnas ett SHL-lag från Stockholm, ändå har SHL och publiksnittet bara blivit bättre. Så på kort sikt har Stockholmslagen inte riktigt behövs. Men då jämför man ju inte med vad ett Stockholmslag skulle kunna tillföra. Går Djurgården eller AIK upp nu kan man räkna med att det är fullsatt var de än spelar ute i landet. Så det fyller ju en funktion.

Nu stänger vi ner här! Tack för att ni var med och tittade och chattade.

Levis • Mattias Ekholm till Brynäs

DennisG • Linus Söderström Djurgården

Axel • McDavid och Makar till Luleå

Ludvig • Lodin alla dagar i veckan