Det började mållöst mellan Skellefteå och Malmö i den första kvartsfinalen.
Sedan small det till för båda lagen – med endast 15 sekunders mellanrum.
Lauri Pajuniemi petade in ledningsmålet för Malmö sex minuter in i den andra perioden. Men Skellefteå svarade direkt.
15 sekunder senare fick Oliver Okuliar tag på pucken och i stället för att skjuta passade han bakåt till Jonathan Johnson, som satte dit kvitteringen.
Innan andra perioden var slut vände Skellefteå matchen. Efter en stolpträff av Oscar Lindberg var Mikkel Aagaard framme och tryckte in 2–1.
Bröt måltorkan efter 58 matcher
I den tredje perioden utökade Emil Djuse för hemmalaget.
Men det bröt han sin 58 matcher långa måltorka. Senast Djuse gjorde mål i SHL var i februari 2019. Efter det har han spelat i USA, Ryssland och Schweiz innan återkomsten till Skellefteå inför säsongen 25/26.
– Det var längesen sist, så det var skönt att se den gå in, säger Djuse i TV4 och fortsätter:
– Har man inte gjort mål på ett och ett halvt år så är man inte så kylig i de där lägen.
Andreas Johnson fastställde slutresultatet och gjorde 4–1 i tom kasse med drygt två minuter kvar.
– Jag tycker att vi gör en bra match. Över 60 minuter gör vi en jäkligt bra match med bra fart och bra disciplin, säger Djuse.
Kvartsfinalerna spelas bäst av sju. Nästa match mellan Skellefteå och Malmö spelas på onsdag.