Skrev nytt kontrakt – sedan sänkte Pettersson Örebro

2 objekt

2 - 0

1-0, 1-0, 0-0
Skellefteå Kraft Arena, Skellefteå
Publik: 4353

Skellefteå AIK

2 - 0

1-0, 1-0, 0-0
Skellefteå Kraft Arena, Skellefteå
Publik: 4353

Örebro HK

Första perioden

1-0Pettersson (Berglund)
17:21

Andra perioden

2-0Möller (Lindström / Lindholm) PP1
11:27

Före matchen signerade han ett nytt tvåårskontrakt med Skellefteå.
Sedan svarade Adam Pettersson, 25, för en första avbetalning genom att göra 1-0-målet i kvällens match mot Örebro.
– Det är alltid kul att göra mål, men det är klart att det blir lite speciellt, sa Pettersson till CMore.

Skellefteå kom till spel med fyra raka förluster, en negativ svit som sprack ikväll.

Delvis tack vare Adam Pettersson som sköt 1-0-målet 17.21 in i första perioden.

2-0-målet kom efter ett välkänt samarbete. Joakim Lindström, tillbaka efter tre matchers avstängning, hittade Oscar Möller i powerplay och Möller drog till direkt. Tid för målet 11.27. Fler mål bjöds inte mellan lagen. Däremot en hel del utvisningar. Totalt 52 utvisningsminuter delades ut, vilket gjorde att matchen blev förryckt.

– Vårt powerplay fungerade inte kväll, vi måste bli mer effektiva när vi får chansen, summerande Örebros tränare Niklas Sundblad.

För Gustaf Lindvall var detta säsongens första nolla.

Redan i morgon möts lagen igen, då i Örebro.

Så arbetar vi på SVT Sport

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer.

SHL
LagSHLSVFGM-IM+/-P
1.Växjö Lakers HCVLH52346210169-104+65116
2.Djurgårdens IFDIF52239812153-111+4295
3.Frölunda HCFHC52257515159-137+2294
4.Färjestad BKFBK52236617174-145+2987
5.Skellefteå AIKSAIK52263320145-118+2787
6.IF Malmö RedhawksMIF522081014152-138+1486
7.Luleå HFLHF521910419128-117+1181
8.HV71HV7152216619145-143+281
9.Linköping HCLHC52213919135-130+578
10.Brynäs IFBIF52212326132-148-1670
11.Rögle BKRBK52164527132-169-3761
12.Örebro HKÖHK52144826121-151-3058
13.Mora IKMIK52135232104-163-5951
14.Karlskrona HKKHK52114631101-176-7547

Tabellen uppdateras löpande