Filip Forsberg – här i aktion för Tre Kronor i Four Nations i vintras – är klar för hemma-VM. Arkivbild.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Filip Forsberg – här i aktion för Tre Kronor i Four Nations i vintras – är klar för hemma-VM. Arkivbild. Foto: Jonas Ekströmer/TT

Sam Hallam om Filip Forsbergs VM-ja: ”Finns lite som ska lösas”

Uppdaterad
Publicerad

Här är ett glädjebesked för Tre Kronor: Nashvillestjärnan Filip Forsberg är klar för hemma-VM.

– Det ska bli jäkligt roligt, framför allt i Sverige och få chansen att spela inför svenska folket igen. Ett VM på hemmaplan är något man förmodligen bara får chansen att uppleva en gång i karriären. Jag och familjen vill ta chansen att vinna guld igen, säger Forsberg till Viaplay på X.

30-åringen skickar dock med en brasklapp:

Ishockey-VM

– Förutsatt att inget dyker upp på läkarundersökningen de kommande dagarna så blir det så.

”Kul att höra att spelarna är sugna”

Förbundskaptenen Sam Hallam vill dock inte bekräfta NHL-förstärkningen förrän den är helt klar.

– Det är kul att höra att spelarna är sugna och positiva, det pågår så klart diskussioner. Men det finns lite administration och annat som ska lösas innan jag står och säger att något är klart, säger Hallam till SVT Sport.

Filip Forsberg gjorde den gångna NHL-säsongen 76 poäng (31 mål och 45 assist) för Nashville, som missade slutspel. Han har tidigare gjort två VM-turneringar med Tre Kronor och var med om att ta VM-guld i Danmark 2018.

Ishockey-VM spelas 9–25 maj i Stockholm och danska Herning. Sverige spelar samtliga matcher i Stockholm.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Ishockey-VM

Mer i ämnet