Eddie Davidsson (till höger) avgjorde mötet mot Modo med sitt 3-2-mål. Foto: Bildbyrån

Västerås upp ovanför kvalstrecket

Uppdaterad
Publicerad

I en match där båda lagen hade chansen att kliva över streck visade sig Västerås vara starkast – och efter 3-2-segern borta mot Modo klättrar Västerås upp ovanför det negativa kvalstrecket.

Modo hade chansen att slå sig in bland de åtta bästa lagen (garanterar kvalspel till SHL) och nästjumbon Västerås stod i sin tur möjligheten att klättra upp ovanför det negativa kvalstrecket.

Det var gästerna som kom bäst in i matchen och innan fyra minuter var spelade var Stefan Gråhns sist på pucken när Västerås öppnade målskyttet i powerplay.

Emil Molin kvitterade för hemmalaget, även det i powerplay, innan den första perioden var över.

Krigade sig tillbaka

I den andra perioden tog gästerna denna gången genom Mikael Frycklund som gjorde det bästa av Jesper Lindgrens framspelning.

Hemmalaget var för kvällen vasst i numerärt överläge – för precis som vid det första målet kom 2-2-kvitteringen efter att en Västerås-spelare fått sätta sig i utvsningsbåset. 38-årige Per-Åge Skröder slog till och visade kyla i avslutet när han såg till att det stod 2-2 på resultattavlan inför den sista perioden.

Väl där skulle Modo – som är seriens näst sämsta hemmalag – fortsätta kräftgången på hemmais.

Ovanför strecket

För med en minut kvar att spela avgjorde gästernas Eddie Davidsson matchen med ett mål som tar laget ovanför det negativa kvalstrecket.

I och med segern är Västerås dessutom inte längre Hockeyallsvenskans sämsta bortalag. Det är en titel som numera tillfaller AIK, som dock har en bortamatch mindre spelad.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.