På grund av att hon känner oro för sin dotters hälsa väljer Isabellah Andersson att stå över maratonloppet i VM i Peking i augusti och satsar istället mot OS i Rio.
– Det är mycket tråkigt att inte få ha med Isabellah till VM, men framförallt är det väldigt jobbigt för hela hennes familj. Jag vet att Isabellah har gjort många bra pass men av förståeliga skäl nu inte orkar satsa det som krävs mot VM. Jag önskar hela familjen en lugn sommar med återhämtning och ser fram emot att få ha med Isabellah i landslaget igen när dottern är frisk, säger Karin Torneklint i ett pressmeddelande.
Andersson tog för en månad sen hem segern i damklassen i Stockholm Maraton. Ersättare i maratonlaget till VM blir Anderssons klubbkamrat från Hässelby SK, Louise Wikner.