Speedwaystjärnorna Andreas Jonsson och Nicki Pedersen rasar mot att de kan stängas av från EM. Foto: Bildbyrån

Speedwaystjärnor kan stoppas från EM

Uppdaterad
Publicerad

Flera speedwaystjärnor kan få körförbud i EM-serien. FIM, det internationella förbundet, stiftade i går en regel som stoppar Grand Prix-förare från att även delta i EM-serien under en och samma säsong.

– När man är kvalificerad och sen inte får åka, det känns för jäkligt. Det är som att man inte skulle få delta i VM och OS under samma år. Det borde vara upp till individen om man vill satsa på båda, säger den svenske stjärnan Andreas Jonsson till SVT Sport.

Inget har bekräftats av FIM än men när ämnet diskuterats tidigare under hösten och vintern har många ifrågasatt regeln eftersom det skulle strida mot EU:s lagar om fri arbetsrätt.

– IMG (företaget bakom Gran Prix-serien) är sura och avundsjuka och pressar därför FIM. Det är amatörsmässigt, säger den flerfaldige världsmästaren Nicki Pedersen till Ekstra Bladet.

– Det är fyra välbetalda lopp som även visas live på tv som jag går miste om. Jag har redan sålt sponsorspaket, vem ska ersätta mig för de förlorade kostnaderna, frågar sig Pedersen som överväger att ansöka om skadestånd.

Förutom Jonsson och Pedersen berörs flera andra stornamn. Bland annat den regerande världsmästaren Tai Woffinden och ryssen Emil Sajfutdinov.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.