Pontus Aspgren och hans Smederna tog sjätte raka. Foto: Bildbyrån

Smederna fick kämpa i toppmötet med Lejonen

Uppdaterad
Publicerad

Mästarlaget från 2017, 2018 och 2019, Smederna, fick kämpa i toppmötet med Lejonen men kunde till slut vinna med 47-43 och ta sin sjätte raka inledande seger i serien

Smederna från Eskilstuna var illa ute och vände ett åttapoängsunderläge mot Gislavedslaget Lejonen med två femettor. Inför det sista heatet var det helt jämnt 42-42 när Smederna tog en femetta genom Grigorij Laguta och Gleb Chugonov och vann matchen med 47-43.

– Vi gör en superbra avslutning på matchen. Jag tycker att Lejonen är bättre än oss till en början men vi kämpade oss verkligen in i matchen. Det var tuff men fair racing. Vi fick verkligen kämpa för den här vinsten, säger Pontus Aspgren, 12 poäng i kväll, till SVT Sport.

”Blev lite onödigt spännande”

1152 personer räknades in på arenan och dagens vinst borde öka intresset.

– Det var verkligen propagandaspeedway och säljer vi inte slut på biljetterna nästa gång så är det märkligt. Det blev lite onödigt spännande nu så det är inte konstigt att jag är helt slut, säger Smedernas lagledare Jimmy Jansson till ekuriren.

Smederna avstod förra årets pandemiförkortade säsong.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.