-Valsarna har två veckor på sig att överklaga till Svemos besvär- och disciplinkommitté, säger Stig Klemetz, ordförande i SSI.
-Vi kommer att överklaga, sade Valsarnas ordförande Lennart Andersson.
Enligt Andersson, är det ett revisionsintyg för fjolårets skulder som saknas. Detta ska nu skickas in och klubben hoppas att det gör att förbundet ändrar sitt beslut.
Hammarby, Indianerna och Vargarna fick alla klartecken för elitlicens.
Om beslutet står sig kan Vargarna, som åkte ur, få en elitplats nästa år.
Jonsson: ”Får fundera hur jag ska göra”
Skulle Vargarna tacka nej går budet till Rospiggarna som förlorande lag i den allsvenska finalen. Andreas Jonsson har den här säsongen kört för både Dackarna och Rospiggarna.
-Om det skulle bli så att Rospiggarna får köra i elitserien nästa säsong får jag tar och fundera över hur jag ska göra. Jag får ju inte köra för två klubbar samtidigt, säger Jonsson till SVT.
Han är nu kvitt besvären efter kraschen i Målillas GP förra helgen och kommer till start på onsdag när Dackarna möter Piraterna i den första SM-semifinalen.
-Jag tränade i går och det kändes bra.