Ivanovic blev den första serbiska kvinnan att vinna en grand slam när hon besegrade ryska Dinara Safina i finalen av Franska öppna 2008.
– Jag har beslutat att avsluta min karriär. Det har varit ett svårt beslut men det finns så mycket att fira. Mina föräldrar har stöttat mig hela vägen till Roland Garros 2008 och till platsen som världsetta. Jag har nått höjder jag aldrig ens kunnat drömma om att nå, säger hon i ett uttalande enligt AP.
Seger i Franska öppna tog Ivanovic till toppen av WTA-rankningen men hon höll endast platsen som världsetta i några veckor och dalade till 22:a plats i slutet av 2009 efter en dramatisk formsvacka.
”Var inte ledsna”
Ivanovic var tillbaka i topp fem under 2014 och nådde semifinal i Franska öppna 2015. Men 2016 har varit tufft och i årets US Open förlorade hon överraskande mot doldisen Denisa Allertova i första matchen – hennes sista på WTA-touren.
– Jag kan bara spela om jag kan prestera efter mina högt ställda krav. Jag kan inte längre göra det så det är dags att gå vidare. Var inte ledsna, var optimistiska med mig, säger Ivanovic.