För fjärde året i rad blir det fransk seger i Elitloppet.
Go On Boy fick en snårig väg fram, där han ett tag var instängd – men kunde till slut hitta hela vägen fram och på upploppet hade ingen annan någon chans.
– Han har varit tvåa så många gånger, men nu gjorde han ett upplopp som var av en annan värld, säger Derieux.
Utöver äran kan segraren också inkassera fem miljoner kronor.
På förhand var den svenske hästen Francesco Zet och kusken Örjan Kihlström en av de stora favoriterna i det prestigefulla loppet. De var dock nära att missa finalen efter en svag insats i försöket, och fick också en tuff lottning i finalen.
– Jag är besviken just nu att Francesco Zet inte skötte sig. Det är helt klart att han inte gillar den här dagen, sade tränaren Daniel Redén till Expressen efter försöket.
Innan segern fastställdes granskades en situation där man ville titta på om Go On Boy knuffade ut Francesco Zet. Den franske hästen friades dock, och stod därmed som segrare.