Yvette Hermundstad och André Pops.

Så sänder Vinterstudion 2015/2016

Publicerad

Häng med Vinterstudion på turné. I vinter står världscuperna i fokus, med mer skicross än förut.

– Vi har en lång härlig vinter framför oss och vi vill väldigt gärna ha er med på hela resan. Här får ni koll på alla tider ni behöver. Hoppas vi ses i Vinterstudion! säger André Pops.

Ladda ner alla Vinterstudions sändningar till kalendern i din mobil!

Alla sändningstiderna:

Lördag 30 januari

09.00-17.50 Vinterstudion SVT1 och svt.se/sport
Programledare: Yvette Hermundstad

09.00-17.50 SM-veckan, Piteå SVT1 och svt.se/sport

09.50-11.00/13.00-14.00 Alpint: VC, Maribor SVT2/SVT1 och svt.se/sport

10.00-13.00/14.30-17.50 Konståkning: EM, Bratislava SVT2 och svt.se/sport

11.20-12.45 Alpint: VC, Garmisch-P SVT2 och svt.se/sport

Söndag 31 januari

09.00-17.55 Vinterstudion SVT1 och svt.se/sport
Programledare: Yvette Hermundstad

09.00-17.55 SM-veckan, Piteå SVT1 och svt.se/sport

09.30-10.30/12.30-13.30 Alpint: VC, Maribor SVT1 och svt.se/sport

10.30-11.30 Alpint: VC, Garmisch-P, svt.se/sport

13.30-14.30 Alpint: VC, Garmisch-P SVT1 och svt.se/sport

14.30-17.00 Konståkning: EM, Bratislava SVT1/SVT2 och svt.se/sport

17.00-17.55 Ridsport: VC, Amsterdam SVT1 och svt.se/sport

Onsdag 3 februari

14.20-16.20 Längdskidor: VC, Drammen SVT1 och svt.se/sport

Lördag 6 februari

04.50-06.15 Alpint: VC, Jeongseon SVT1 och svt.se/sport

09.30-16.00 Vinterstudion SVT1 och svt.se/sport
Programledare: André Pops

10.00-11.20 Skicross: VC, Arosa SVT1 och svt.se/sport

11.30-12.30 Alpint: VC, Garmisch-P SVT1 och svt.se/sport

12.30-14.45 Längdskidor: VC, Oslo SVT1 och svt.se/sport

14.45-16.00 After Ski SVT1 och svt.se/sport

Söndag 7 februari

04.50-06.10 Alpint: VC, Jeongseon SVT1 och svt.se/sport

10.30-16.30 Vinterstudion SVT1 och svt.se/sport
Programledare: André Pops

11.00-12.00 Alpint: VC, Garmisch-P SVT1 och svt.se/sport

12.15-13.45 Längdskidor: VC, Oslo SVT1 och svt.se/sport

14.15-16.00 Backhoppning: VC, Oslo SVT1 och svt.se/sport

16.00-16.30 After Ski SVT1 och svt.se/sport

Torsdag 11 februari

14.35-16.30 Längdskidor: VC, Stockholm SVT1 och svt.se/sport

Lördag 13 februari

01.50-03.00/04.50-06.00 Alpint: VC, Yuzawa Naeba SVT1 och svt.se/sport

10.00-16.00 Vinterstudion SVT1/Play
Programledare: André Pops

10.30-11.30 Alpint: VC, Crans-Montana SVT1 och svt.se/sport

11.30-12.25/13.15-14.25 Längdskidor: VC, Falun SVT1 och svt.se/sport

12.20-13.50 Skicross: VC, Idre SVT1 och svt.se/sport

14.25-16.00 After Ski SVT1 och svt.se/sport

Söndag 14 februari

01.50-03.00/04.50-06.00 Alpint: VC, Yuzawa Naeba SVT1/Play

10.00-16.00 Vinterstudion SVT1/Play
Programledare: André Pops

10.30-11.30/13.20-14.20 Alpint: VC, Crans-Montana SVT1/SVT2/Play

11.30-12.00/14.30-15.10 Längdskidor: VC, Falun SVT1/Play

12.30-13.50 Skicross: VC, Idre SVT1/Play

15.10-16.00 After Ski SVT1/Play

Fredag 19 februari

10.20-11.30/13.50-14.50 Alpint: VC, Chamonix SVT1/Play

Lördag 20 februari

09.15-15.00 Vinterstudion SVT1/Play
Programledare: Yvette Hermundstad

09.30-10.50 Skicross: VC, Tegnersee SVT1/Play

10.35-10.50/10.50-11.45 Alpint: VC, La Thuile SVT1/Play

12.05-13.30 Alpint: VC, Chamonix SVT2/Play

12.30-14.00 Längdskidor: VC, Lahti SVT1/Play

14.00-15.00 After Ski SVT1/Play

Söndag 21 februari

09.00-16.00 Vinterstudion SVT1/Play
Programledare: Yvette Hermundstad

09.10-09.50 Längdskidor: VC, Lahti SVT1/Play

11.05-12.25 Alpint: VC, La Thuile SVT1/Play

11.30-12.45 Längdskidor: VC, Lahti SVT1/Play

13.30-14.50 Skicross: VC, Tegnersee SVT1/Play

14.50-16.00 After Ski SVT1/Play

Tisdag 23 februari

16.50-19.00 Alpint: VC, Stockholm SVT1/Play
Programledare: André Pops

Lördag 27 februari

08.45-16.00 Vinterstudion SVT1/Play
Programledare: Yvette Hermundstad

09.00-11.15 Tjejvasan SVT1/Play

10.20-11.40 Alpint: VC, Soldeau SVT2/Play

12.00-13.00 Alpint: VC, Hinderstoder SVT1/Play

13.30-15.40 Bandy: SM-semifinal (ev) SVT1/Play

Söndag 28 februari

03.50-05.30 Skiross: VC, Phoenix Park SVT1/Play

09.00-15.00 Vinterstudion SVT1/Play
Programledare: Yvette Hermundstad

09.30-10.15/12.30-13.15 Alpint: VC, Hinderstoder SVT1/Play

10.30-11.30/13.30-14.15 Alpint: VC, Soldeau SVT1/Play

14.15-15.00 After Ski SVT1/Play

Tisdag 1 mars

19.30-21.30 Längdskidor: VC, Kanada SVT2/SVT1/Play

Onsdag 2 mars

18.00-19.00/20.30-21.30 Längdskidor: VC, Kanada SVT2/SVT1/Play

Fredag 4 mars

21.30-23.15 Längdskidor: VC, Kanada SVT1/Play

Lördag 5 mars

09.00-15.00 Vinterstudion SVT1/Play

09.30-10.15 Alpint: VC, Kranjska Gora SVT1

10.30-11.15 Alpint: VC, Jasna SVT1/Play

12.30-13.15 Alpint: VC, Kranjska Gora  SVT1/Play

13.30-14.15 Alpint: VC, Jasna SVT1/SVT Play

21.00-23.00 Längdskidor: VC, Kanada SVT1/Play

Söndag 6 mars

07.30-16.00 Vinterstudion SVT1/Play

08.00-13.00 Vasaloppet SVT1/Play

09.20-10.25 Alpint: VC, Kranjska Gora SVT Play

10.25-11.30 Alpint: VC, Jasna SVT Play

12.20-13.30 Alpint: VC, Kranjska Gora  SVT2/Play

13.30-14.15 Alpint: VC, Jasna SVT1/SVT Play

14.15-16.00 Vasaloppet SVT1/Play

Tisdag 8 mars

21.00-22.00 Längdskidor: VC, Kanada SVT Play

22.30-23.30 Längdskidor: VC, Kanada SVT17Play

Onsdag 9 mars

18.00-19.00/20.30-22.00 Längdskidor: VC, Kanada SVT2/SVT1/Play

Fredag 11 mars

18.45-19.45/21.00-22.00 Längdskidor: VC, Kanada SVT1/Play

Lördag 12 mars

09.30-13.00 Vinterstudion SVT1/Play

10.00-11.00 Alpint: VC, Lenzerheide SVT1/Play

11.30-12.30 Alpint: VC, Kvitfjell SVT1/Play

21.00-23.00 Längdskidor: VC, Kanada SVT2/Play SVT Play

Söndag 13 mars

09.30-14.30 Vinterstudion SVT1/Play

10.00-11.00/13.00-14.00 Alpint: VC, Lenzerheide SVT1/Play

11.15-12.15 Alpint: VC, Kvitfjell SVT1/Play

18.50-20.30 Skicross: VC, Squaw Valley SVT Play

Onsdag 16 mars

09.50-11.15/11.20-12.45 Alpint: VC, St Moritz SVT1/Play

Torsdag 17 mars

09.50-11.10/11.20-12.40 Alpint: VC, St Moritz SVT1/Play

Fredag 18 mars

11.50-13.30 Alpint: VC, St Moritz SVT1/Play

Lördag 19 mars

08.00-13.30 Vinterstudion SVT1/Play
Programledare: André Pops

08.30-09.15 Alpint: VC, St Moritz SVT1/Play

09.30-10.30/11.00-11.45/12.00-13.00 Alpint: VC St Moritz SVT1/Play

11.00-13.00/15.45-18.30 Bandy: SM-finaler SVT1/Play

Söndag 20 mars

08.00-13.30 Vinterstudion SVT1/Play
Programledare: André Pops

08.30-09.15 Alpint: VC, St Moritz SVT1/Play

09.30-10.30/11.00-11.45/12.00-13.00 Alpint: VC St Moritz SVT1/Play

Med reservation för eventuella ändringar.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer

Vinterstudion

Mer i ämnet