Lastbilar stoppas vid Hallandsåsen
Bengt Ohlsson, presschef på Trafikverket, säger till SVT att polisen har fått stoppa lastbilar på E6:an söder om Laholm i södergående riktning eftersom lastbilarna inte kan ta sig upp för Hallandsåsen på ett säkert sätt.
Längre söderut, i Löddeköpinge i Skåne, är det också tvärstopp enligt Bengt Ohlsson. De har fått ställa lastbilar vid sidan av E6:an och SOS international håller på att bogsera bort flera lastbilar på vägen för att de inte klarar av att köra vidare.
– Det är snöigt och blåsigt och då blir det besvärligt, säger Henrik Nilstam, enhetschef på Trafikverket.
Minnet av vad som hände på E22 mellan Hörby och Kristianstad när det var oväder senast, då över tusen bilar fastnade i snön i många timmar, finns i tankarna.
– Det är något vi vill aldrig ska hända igen, säger Henrik Nilstam.
Trafikverket har bemannat upp med extra personal och lastmaskiner på flera ställen, bland annat på Österlen och på Hallandsåsen.
– Vi uppmanar inte folk att hålla sig inne, men det är klart om man inte absolut måste så är det bäst att inte ge sig ut, säger han.