Dyster utveckling för biblioteken
Antalet folkbibliotek fortsätter att minska. Det visar siffror som Kungliga biblioteket sammanställt.
17 biblioteksfilialer har stängts sedan 2012. Över en femårsperiod har antalet bemannade folkbibliotek minskat från 1.260 till 1.169. Det innebär en minskning med 91 bibliotek.
Antalet besök på folkbiblioteken minskar samtidigt. Enligt de preliminära siffrorna från Kungliga biblioteket minskade antalet besök med en dryg miljon från förra mättillfället.
E-böcker lånas mer
Något som ökar är utlånen av e-böcker. De blev 42 procent fler under ett år. Om man blickar tillbaka till 2010 så har e-boksutlåningen ökat med 227 procent sedan dess.
Den slutgiltiga statistiken över svenska folkbibliotek 2013 släpps i maj.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.