Demonstranter utanför Ukrainas parlament i Kiev. Foto: Ulf Sandlund/SVT

Ny regering i Ukraina får inte folkets jubel

Uppdaterad
Publicerad

På torsdagen godkändes den nya koalitionsregeringen av Ukrainas parlament. Men det råder ingen jätteentusiasm bland folket i Kiev, rapporterar SVT:s Rolf Fredriksson.

Demonstranter samlades utanför parlamentet i huvudstaden Kiev där den nya regeringen valdes.

– Det var inga applåder eller segerjubel när den nya regeringen utsågs. Demonstranterna säger att det är en teknokratregeringen. De ser det som en övergångsregering och början på större förändringar, säger SVT:s reporter Rolf Fredriksson på plats i Kiev.

Krimkonflikten

Flera av politikerna i koalitionsregeringen har haft maktpositioner tidigare, och ukrainarna vill se nyare ansikten vid makten för att få slut på korruptionen. De vill ha en regering som kan ta landet ur sin akuta ekonomiska situation och som kan förhandla med EU.

Under torsdagskvällen kom uppgifter om att landets avsatte president Viktor Janukovytj ska göra ett framträdande i medier i den ryska staden Rostov vid Don på fredagen. Presidenten gick under jorden strax efter att han avsattes den 22:a februari.

Svår ekonomisk sits

Chefen för den Internationella valutafonden (IMF) Christine Lagarde har bekräftat att en expertgrupp från IMF är på väg till Kiev för att rädda befolkningen från finansiellt kaos. Men landets nytillträdde premiärminister Arsenij Jatsenjuk har lovat besvärliga tider för Ukrainas ekonomi, och sagt att även om de beviljas lån från IMF och EU räcker det inte.

Antalet statligt anställda kommer att minska, och subventioner på priset för gas, som är den viktigaste energikällan i Ukraina, kommer att tas bort. Den nye regeringsledaren flaggar även för nedskärningar i den sociala välfärden.

Oro på Krimhalvön

Förutom ekonomin är den andra stora akuta oron brännpunkten Krimhalvön, där en människa dödades och tio människor skadades på onsdagen i stora demonstrationer. Jatsenjuk tog på torsdagen till skarpa ord och sa att Krim är och förblir en del av Ukraina.

Krim, som är en autonom republik i Ukraina och mestadels ryskspråkiga, beslutade på torsdagen att befolkningen ska rösta om utökat självstyre den 25 maj – samma dag som det annonserade presidentvalet i Ukraina, skriver TT.

Beslutet fattades efter att de beväpnade männen som ockuperade parlamentsbyggnaden slog upp portarna och tillät ledamöterna inträde, rapporterar nyhetsbyrån AFP. Ledamöterna röstade även för att upplösa den lokala regeringen och överföra makten till det i huvudsak proryska parlamentet.

Spänt mellan Ryssland och Ukraina

Samtidigt fortsätter varningar mellan Ryssland och Ukraina att hagla. President Putins besked på onsdagen om att Ryssland ska göra militärövningar längs gränsen med EU och Ukraina bekymrar USA och Nato. Men i Ukraina har man svårt att tro att Rysslands vapenskrammel kan utvecklas till en konflikt, säger Rolf Fredriksson på plats i Kiev.

Ukraina hoppas att USA och EU ska fungera som återhållande krafter till att det skulle kunna ske.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Krimkonflikten

Mer i ämnet