Lärare vill ha lika lönelyft för alla
En majoritet av landets grundskollärare anser att lärarlönelyftet borde fördelas lika mellan alla lärare.
57 procent tycker att pengarna i lärarlönelyftet borde fördelas lika till alla. Bara 15 procent stödjer S-MP-regeringens linje att vissa lärare ska få ett ordentligt påslag, visar en opinionsundersökning som Skop har gjort på uppdrag av Lärarnas tidning.
Även bland dem som har fått del av lärarlönelyftet finns det ett starkt motstånd mot modellen – åtta av tio av dessa lärare vill se en annan fördelning.
”Skapar stor oro”
Nära hälften anser att miljardsatsningen har försämrat stämningen i lärarrummet.
– Jag förstår fullt ut att det skapar stor oro när man genomför en sådan här förändring. Men vi måste ge reformen tid, så att den verkligen får igång ett lönehöjningsarbete lokalt hos kommuner och friskolor, säger Helene Hellmark Knutsson (S), minister för högre utbildning och forskning, till tidningen.
1.000 grundskollärare har tillfrågats i undersökningen.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.