Håll i hatten: Busväder på gång
SMHI har utfärdat en klass 2-varning för Norrbottens kustland och varnar för hård vind och ovanligt stora snömängder.
Just när vi trodde att våren var på riktig ingång så kommer ett rejält snöoväder att dra in över länet. Det kommer från sydväst och väntas medföra både blåst och upp emot 20 centimeter nysnö.
Det väntas snö och blåst i eftermiddag och i kväll när ett lågtrycksområde från Baltikum och Finland drar in över Norrlandskusten.
Klass 2 varning
En klass 2-varning, alltså mycket besvärligt väder, är utfärdad längs norrlandskustenför med ovanligt stora snömängder med mellan 10-20 centimeter nysnö. Hela norrlandskusten kommer att drabbas och det varnas för halt väglag i hela området. Närmast kusten övergår snö även i blötsnö. Det blir även blåsigt på Bottenhavet och Bottenviken med friska till hårda pålandsvindar.
Dessutom har SMHI utfärdat en klass 1-varning över Norrbottens inland där det väntas hård vind, kuling, på mellan 14 till 17 meter per sekund.
Trafikproblem väntas
Polisen, Länsstyrelsen och SMHI kommer under eftermiddagen att ha ett möte med anledning av de förväntade trafikproblemen.
Läs mer på SVT Väder.
Varning klass 2 – Mycket besvärligt väder
Väderutveckling väntas som kan innebära fara för allmänheten, stora materiella skador och stora störningar i viktiga samhällsfunktioner. Allmänheten uppmanas att följa ny information på internet, radio eller TV.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.