Anrik herrgård i Sunne totalförstördes i brand
En herrgård från sekelskiftet i Sunne började brinna vid 10.30-tiden på tisdagsförmiddagen.
SOS Alarm tog emot larmet om en brand i en villa i Sunne vid 10.30-tiden på tisdagsförmiddagen. 16 brandmän jobbade med att bekämpa branden i det anrika huset under dagen. Branden startade på andra våning i huset och spred sig sedan upp via en trappa upp till tredjevåningen.Villan är en privatbostad och enligt Lennart Edvardsson är det en av de äldsta byggnaderna i Sunne.
– Det är en av de första byggnaderna i tätorten och det är en trevåningsvilla från början av 1800-talet.
Spridningsrisken bedömdes som liten, men byggnaden har skadats svårt.
– Jag tror det blir en totalskada, säger räddningschefen Lennart Edvardsson.
Enligt räddningstjänsten var branden släckt strax efter klockan fyra på eftermiddagen, men eftersläckningen kommer att pågå hela natten.
– Det vi får göra är att riva i allting och släcka de små eldhärdar som finns överallt. Det kommer att ta många timmar, säger Conny Sundberg.
Enligt räddningstjänsten är huset totalförstört, bland annat på grund av svåra vattenskador efter släckningen.
Det finns inga uppgifter om vad som skulle ha orsakat branden.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.