Säpo om säkerheten i Almedalen
Mycket folk på liten yta
Pontus Mattsson intervjuar Ove Schober, kommenderingschef Säpo, om jobbet att bevaka skyddspersoner i Almedalen. Den stora utmaningen är att det är så mycket folk på liten yta.
För ett par år sedan tog sig en barbröstad kvinna nära Fredrik Reinfeldt under hans partiledartal på Almedalsscenen.
-Folk har en möjlighet att komma nära och vi vet ju inte vad alla har för avsikter och vad de vill göra. Det är där och då som allting händer och det är då vi får agera, säger Ove Schober.
Har ni lärt er något av det?
-Massor. Vi har lärt oss massor. Och vi lär oss hela tiden.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.