Straffmål ger Juventus fördel

Uppdaterad
Publicerad

Juventus vann den första CL-kvarten hemma i Turin mot Monaco med 1-0 och har fördel inför returen nästa vecka.

Målet kom på straff i början av den andra halvleken. Carvalho blev bolltittande och sprang in i Morata bakifrån i straffområdet.

Arturo Vidal drog upp bollen i det vänstra krysset med touch av nättaket.

Champions League 2014-2015

Monacospelarna försökte övertyga domaren om att straffsituationen började utanför straffområdet. Men reprisbilderna gav domaren rätt. Carvalho kan känna sig nöjd med att bara ha fått ett gult kort och inte ett rött för målchansutvisning.

Juve nöjde sig med 1-0 och stängde matchen.

– Italienska lag är mästare på att spela på resultat. Det sitter i väggarna hos dem. De känner sig trygga att spela på 1-0, vilket inte alla lag gör, säger Malmö FF:s tränare Åge Hareide till Viasat.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Champions League 2014-2015

Mer i ämnet