Sixten Jernberg har gått ur tiden SCANPIX
Sixten Jernberg har gått ur tiden Foto: SCANPIX

Sixten Jernberg blev 83 år

En av den olympiska skidhistoriens största idrottare, gick ur tiden den 14:e juli 2012.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten
Jernberg tar emot bragdguldet under SM 1957
Jernberg tar emot bragdguldet under SM 1957
SM på skidor 1960
SM på skidor 1960
Squaw Valley 1960 - Sixten Jernberg
Squaw Valley 1960 - Sixten Jernberg

Sixten Jernberg, född i Lima, Dalarna, var en sann folkhjälte som med sitt öppna och frispråkiga sätt hyllades med en värme som få andra idrottare fått uppleva.

Skidkungen  Sixten Jernberg  avled natten den 14:e juli 2012 kl 02.44, på Mora lasarett, 83 år gammal. Han efterlämnade fru och tre barn.

–Pappa hade varit dålig sista året. Han har kämpat enormt mycket, tagit sig fram på sin berömda vilja, men till slut orkade han inte längre. Det sista loppet vinner man inte, säger sonen Edy Jernberg till SVT Sport som var vid sin pappas sida till slutet.

Vann fyra OS-guld

Jernberg var en av de stora tävlingarnas man och vann mellan åren 1956-1964 fyra OS-guld, tre silver och två brons. Därutöver vann han fyra VM-guld.

–Han var världens bästa pappa, saknaden är enorm. Han var en väldigt, väldigt snäll människa. Tävlingsmänniskan Sixten Jernberg ville vinna mer än någon annan. Jag tror ingen kan ha haft en större vilka än pappa. Inga hinder var för stora för honom. I skidspåren var han känd för sitt eldiga humör. Det var hans bränsle. Men privat var han världens snällaste människa med ett mycket stort hjärta.

Jernberg behärskade alla sträckor, men just femmilen var hans adelsmärke.

Vinsten på femmilen i VM i Lahtis var hans personliga höjdpunkt då han slog favoriten Veikko Hakulinen.

Museum i Lima

Han dominerande sin sport totalt. Men trots att alla segrar så gladde han sig allra mest åt händelser i slutet av sitt liv. Häromåret uppfördes en staty av Sixten Jernberg vid  Limhedsforsen.

–Jag träffade Sixten strax före midsommar. Han hade varit sängliggande i ett halvår men nu reste han på sig och vi åkte iväg till museet. Sixten inspekterade bygget och var så nöjd att det var på gång. Han ville hemskt gärna få vara med om invigningen men han tyvärr blev det inte så. Men han kände på sig att det skulle bli något mycket fint, ett värdigt minne över en stor och godhjärtat man,  säger SVT Sports reporter Jens Lind.

Jens Lind/Håkan Lindborn