GULD: Portugal David Carreira feat. Giulia B, Ludmilla & Preto Show – Vamos com tudo
Mmmmm: Mjuka rytmer, fint gitarrplock och en skön överdos sommar. Det är mixen av afro-beat, hip-hop, R&B och zouk som gör den här pärlan till en vinnare.
Okej, varning för offside. För det är inte portugisen David Carreira som glänser utan artisterna från de andra portugisisktalande länderna som han bjudit in för att förena tre olika kontinenter i Portugals EM-kamp. Starkast skinande stjärnan är Rio de Janeiros svårt coola faveladrottning: Ludmilla. Och angolanske Preto Show ger oss en rap som, för ovanlighetens skull när det kommer till fotbollslåtar, inte är rent ut sagt plågsam utan vass och till och med njutbar.
SILVER: Belgien MC Devil – Deviltime
Nej, den är ingen grammy-vinnare, men som fotbollslåt är den fantastisk. Så bra, att jag önskar att jag vore belgare.
Att göra en cover på eller sampla en bit från en tidigare megahit är ett väl beprövat knep i sportsammanhang – och Skottlands svängiga Yes sir I can boogie-stunt som döpts om till Scotland bonnie Scotland, är oemotståndlig.
Men Belgien som lånat U can't touch this med MC Hammer är ännu bättre. Fläskigt, peppigt, vråligt – precis vad som krävs för att få balla ur efter ett mål. Att de dessutom knutit an till sitt lands musikaliska historia med ett svulstigt, rätt aggro trance-sound gör detta till en noga genomtänkt och välförtjänt silvermedaljör. För att inte tala om genretypiska samplingen av ett Lukaku-mål precis före droppet. It's deviltime!
BRONS: Wales Yws Gwynedd – Ni Fydd y Wal
Kategorin gulliga EM-låtar – finns den? Ja, nu gör den det i alla fall.
Drakarna, som walesiska laget kallas, har tillägnats en hel rad låtar inför EM 2021: En av gamla rockbandet The Alarm och en annan om hur kassa Wales brukar vara. Men det är bandet Yws Gwynedd som står för bronsnumret. Ett riktigt sött indiepiller med glad gitarr, handklapp och budskap om gemenskap. Att den dessutom sjungs på walesiska gör den ännu mer magisk. Kan detta bli året då den walesiska fotbollssagan blir sann?
KALKON: Polen MC Sobieski – Hymn Reprezentacji Polski na EURO 2020
Polske rapparen Mc Sobieski låter som en bakfull Eminem som låtit lillebrorsan prodda. Omodernt, tråkigt och noll fotbollspepp.
Hör delar ut låtarna i klippet.
EM-låtar 2021 i urval
OFFICIELLA EM-LÅTEN
Martin Garrix feat. Bono & The Edge – We are the people
SVERIGE
Anis Don Demina och SAMI – Flaggan i topp
Hov1 – Blå
Tidigare MFF-stjärnan Jörgen Pettersson med flera – Nu jävlar
TYSKLAND
Daniel Hall – On the field of dreams (MagentaTV)
SPANIEN
Lara Álvarez, Yotuel Romero & Beatriz Luengo – Juntos somos más (Mediaset)
SKOTTLAND
The LaFontaines – Scotland, Bonnie Scotland
KROATIEN
De tre musketörerna (Mladen Grdović, Zlatko Pejaković och Jasmin Stavros) med flera – Srce Hrvatsko
FRANKRIKE
Youssoupha – Ecris mon nom en bleu
DANMARK
Alphabeat – Danmark Dynamite
FINLAND
Niila feat. Repliikki – Sukupolvien unelma
ITALIEN
DJ Matrix, Gli Autogol, Arisa och Ludwig – Coro Azzurro
ENGLAND
Krept and Konan – We Are England (Inte släppt i Sverige då denna artikel skrevs)
SCHWEIZ
Wincent Weiss & Johannes Oerding – Die guten Zeiten
POLEN
MC Sobieski – Hymn Reprezentacji Polski
PORTUGAL
David Carreira feat. Giulia B, Ludmilla och Preto Show – Vamos com tudo
BELGIEN
MC Devil – Deviltime
WALES
Mike Peters and The Alarm – The Red Wall Of Cymru
Chris Phillips – The Red Wall
Match Stick Heads – Tails For Wales
John Mouse – When Wales Play Away
SKAPA Collective – Happiness
The Barry Horns – Cymru Rydd
Yws Gwynedd – Ni Fydd y Wal
The Pumpers – Wales Away
Research: Tali da Silva och Monica Anjefelt