Riskkapitalbolag köper in sig i SF Bio

Uppdaterad
Publicerad

Investmentbolaget Ratos köper majoriteten i Sveriges mest välkända biografkedja SF Bio. Samtidigt slås SF ihop med finska Finnkino.

Tiden då SF Bio var en av prestigepjäserna i Bonniers medieägande är över. Under måndagen meddelade mediekoncernen att man säljer majoritetsägandet i bolaget.

– Just nu pågår väldigt mycket konsolidering i Europa och väldigt många köper upp varandra. SF Bio är väldigt starkt i Sverige och ganska starkt i Norge, men i ett europeiskt perspektiv är det små marknader, säger Bonniers vd Jonas Bonnier om affären.

Slås ihop med Finnkino

Köpare är det svenska investmentbolaget Ratos, som förvärvar 60 procent av företaget.

I affären ingår också en sammanslagning med finska biojätten Finnkino, som Ratos äger sedan tidigare. Affären innebär att de två bolagen slås samman till ett.

SF Bio äger 43 biografer och 282 biosalonger, och värderas enligt den nya affären till cirka 3 miljarder kronor.

Fredrik Sahlin kritisk

Kulturnyheternas filmkritiker Fredrik Sahlin är kritisk till affären. Han tror att den på sikt kan leda till en ökad likriktning för svenska biobesökare. Hans kommentar läser du här.

Reporter i inslaget: Isak Klasson

Foto: Brynn Settles

Klippning: Kristján Sigurjónsson

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.