Förra året lyckades artisten Nemo kamma hem Eurovisionstatyetten med bidraget ”The code”. I år arrangeras därför tävlingen i den schweiziska staden Basel.
Vinsten blev historisk för Schweiz, eftersom det hade hunnit gå hela 36 år sedan Céline Dion vann tävlingen för landets räkning med låten ”Ne partez pas sans moi”, skriven och komponerad av Nella Martinetti och Atilla Şereftuğ.
Nu ställer sig Eurovisionvärlden frågan om stjärnan kan tänkas göra en comeback i Basel.
Det som talar emot är att Céline Dion de senaste åren har tvingats ställa in flera konserter, på grund av en ovanlig sjukdom. Men enligt flera medier jobbar arrangörerna på att få med henne i programmet.
– Celine Dion och Eurovision Song Contest i Schweiz hör ihop. Det är helt klart. Kommer hon till Basel? Kommer hon att vara med i programmet eller inte? Det finns goda möjligheter och vi jobbar på dem, sade den exekutiva producenten Moritz Stadler vid en pressträff, rapporterar TT.
Eurovision song contest 2025 äger rum i maj. Semifinalerna sänds den 13 och 15 maj och finalen den 17 maj på i SVT1 och SVT Play.