Charlie Sheen slutar twittra. Foto: Scanpix / Montage

Charlie Sheen lämnar twitter

Uppdaterad
Publicerad

Bråkstaken Charlie Sheen gjorde twittersuccé och kom in i Guinness rekordbok som den person som snabbast fått ihop en miljon följare. Men nu är det slut.

Det berättade skådespelaren under en intervju på The Tonight Show med Jay Leno. Där berättade han också att twittrandet inte var hans påfund från början, men att han fortfarande tidsmässigt är inom ramen för den 30-dagar långa ångerperioden och kan starta upp igen.

Charlie Sheen startade sitt twitterkonto i mars 2011 efter att han hamnat på kollisionskurs med producenterna och fått sparken från den omåttligt populära TV-serien 2 1/2 Men där Sheen spelade huvudrollen.

Kontot gjorde omedelbar succé och fick över en miljon följare på 48 timmar vilket ledde till en plats i Guiness rekordbok. Charlie Sheen visade sig sen bli något av en citatmaskin.

Han tog förväl genom att posta en bild på en flaska tabasco på instrumentpanelen i ett flygplan och orden ”Reach for the stars everyone. dogspeed cadre. c out”, skriver Daily Mail.

Charlie Sheen lämnar åtta miljoner följare efter sig.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.