Nu är startfältet komplett. E.M.D är sista jokern ut. De bjuder på manlig fägring och gjorde sitt slutgiltiga låtval sent, sent i natt.
– Vi har suttit uppe flera nätter och diskuterat vilken låt vi skulle välja. Till slut valde vi en som vi skrivit själva, berättar Erik Segerstedt.
– Det är en låt som man nog inte förknippar direkt med E.M.D., säger Danny Saucedo. Den är lite kaxigare.
Bandet kanske har svårt att bestämma sig, men de siktar högt.
– Vi valde en låt som kan göra sig bra i Eurovision.
Varför jokrar?
Varför har man då jokrar?
– Generellt är jokrarna till för att bredda och krydda startfältet, säger Melodifestivalens tävlingsproducent Christer Björkman.
I år har han valt låtar och artister som spretar åt olika håll.
– Var och en är väldigt speciell, säger Björkman och räknar upp Markolioo som står för humor, Malena Ernman som är operasångerska och Marie Serneholt som kommer med ett internationellt perspektiv.
– E.M.D. är den sista puzzelbiten som gör startfältet komplett. De står för vitalitet och stjärnglans och attraherar våra yngre tittare, säger Christer Björkman om tävlingens fjärde och sista joker.
E.M.D.
E.M.D. som består av Erik Segerstedt, Mattias Andreasson och Danny Saucedo, ska tävla med bidraget ”Baby Goodbye” som är skriven av E.M.D. tillsammans med Oscar Görres.