Filmregissören Raúl Ruiz är död

Uppdaterad
Publicerad

Den chilenske filmregissören Raúl Ruiz har avlidit i Paris, rapporterar bland andra Mubi. Han blev 70 år gammal.

Ruiz började sin karriär i hemlandet Chile men gick i exil vid Augusto Pinochets militärkupp 1973. Han bosatte sig i Frankrike och var därefter verksam i Europa men också vid ett par tillfällen i USA.

Ruiz debuterade 1968 med ”Tres tristes tigre” (Three Sad Tigers) som vann Guldlepoarden vid filmfestivalen i Locarno. Den mångsidige och produktive regissören gjorde sedan över 100 filmer i karriären i alla möjliga genrer och former och var också verksam som teaterregissör och filmteoretiker.

Rosad Proust-filmatisering

Hans många filmer inkluderar allt från mysteriet ”L'Hypothèse du tableau volé” (The Hypothesis of the Stolen Painting, 1979) till ”Klimt” (2006), en biografi över konstnären Gustav Klimt med John Malkovich i titelrollen.

Han filmade också en rad verk av kända författare som Racine (Bérénice, 1983), Kafka (La Colonia Penal, 1970) och inte minst Marcel Proust i rosade ”Le temps retrouvé” (1999), en filmatisering av den sista boken i romanserien ”På spaning efter den tid som flytt” med bland andra Catherine Deneuve, John Malkovich och Emmanuelle Béart.

Ruiz sista verk blev förra årets ”Mistérios de Lisboa” (Mysteries of Lisbon), ett portugisiskt drama som både blev rosad film och en längre miniserie.

Jerker Peterson

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.