Jim Carrey har årets bästa hemsida

Uppdaterad
Publicerad

När Webby-galan, som uppmärksammar insatser på Internet tillkännagav årets vinnare valdes den amerikanske filmkritikern Roger Ebert till ”Årets personlighet”.

Juryn menar att recensenten ”höjt ribban för nätjournalistik” med sina filmreflektioner på tidningen Chigago Sun-Times hemsida. Roger Ebert, som förlorat sin förmåga att tala efter en canceroperation, har funnit ett nytt forum för sin röst på internet.

Humoresset Amy Poehler prisades för ”Årets skådespelerska” för sina insatser i nätserien Smart Girls at the Party, Jim Carrey för Bästa kändishemsida och Mupparna fick tummen upp för sin cover på Bohemian Rhapsody (”Bästa virala video”).

Själva prisceremonin hålls den fjortonde juni i New York och blir den 14:e i ordningen.

Se alla vinnarna här

Kulturnyheterna

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.