Keyyo och Edvin Törnblom leder Melodifestivalen 2025
Det blir komikerna och programledarna Kristina ”Keyyo” Petrushina och Edvin Törnblom som leder Melodifestivalen 2025.
Rysk-svenska komikern Keyyo, eller Kristina Petrushina som hon heter, slog igenom redan i tonåren med sina sketcher på Youtube. Därefter har hon fortsatt göra humor, poddar och tv-program.
Hon har tidigare programlett bland annat ”Kristallen” och ”Talang”. Hon har även haft egna tv-serier, däribland humorserien ”Keyyo & Co” på SVT och driver humorpodden ”Frågar åt en kompis” med Hampus Hedström.
– Jag ser verkligen fram emot att dela den här fantastiska resan med Edvin, som precis som jag har en djup kärlek till tävlingen. Vi ska göra vårt yttersta för att bjuda in till ett Mello där alla känner sig som en del av festen. Nuuuuu kör vi, säger Kristina ”Keyyo” Petrushina i ett pressmeddelande.
Melodifestivalen 2025
”Älskar tävlingen”
Edvin Törnblom började karriären som praktikant på Filip och Fredriks Breaking news, där han arbetade sig upp. Därefter har han arbetat på SVT, Sveriges Radio och driver sedan 2020 humorpodden ”Ursäkta” med Johanna Nordström.
2022 släppte han sin första bok ”Bögen är lös”, samma år programledde han QX Gaygalan med Sissela Benn.
– Jag älskar den här tävlingen nästan mest av allt på hela jorden så jag kommer ta hand om den väl. Jag ser så mycket fram emot att dela den här galna resan tillsammans med Keyyo, artisterna och alla Mello-älskare, säger Edvin Törnblom.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.