Katti Cernak skriver i sitt inlägg på Facebook att det hela började i en gruppdiskussion om just Rederiet, där en person påstod att serien är orealistisk eftersom att ”alla tackar nej till kaffe hela tiden”. Och visst har det tackats nej till just kaffe genom den 20 säsonger långa tv-serien, det fick Katti Cernak erfara.
”Eftersom jag inte har nåt liv har jag kollat igenom varenda avsnitt av Rederiet igen, för att filma varje gång någon avböjer kaffe. Tre månader tog det. Här har ni resultatet”
Mer än en gång per säsong
Resultatet som Katti Cernak pratade om är ett långt klipp – ett potpurri av kaffeerbjudanden som avböjs. Saken uppmärksammades bland annat i SVT:s Morgonstudion under fredagen. I Sveriges Radios Vaken med P3 & P4 kommenterar Katti Cernak sitt ambitiösa projekt.
– Jag tror det är 23 gånger, säger Cernak till radioprogrammet som svar på frågan om hur många gånger det tackats nej till kaffe i SVT:s Rederiet.