Det lovade filmens producent Kathleen Kennedy i går på en presskonferens om ”The Force Awakens”, enligt Reuters.
Filmskaparna har varit väldigt sparsamma med kommentarer om nya filmen. Men Kennedy gjorde ett undantag när hon fick frågan vad publiken inte kommer att få se.
– Jar Jar är definitivt inte med i filmen, sade Kennedy, vilket möttes av applåder och jubel bland journalisterna.
Löjligast genom tiderna
2006 gjordes en online-enkät bland filmälskare, med resultatet att gunganen Binks var den mest irriterande filmkaraktären genom tiderna.
Det blir heller inga ewoker i nya filmen (de lurviga varelserna från ”Return of the Jedi” från 1983).
– För att Harrison insisterade, skämtade Kennedy om Harrison Ford som återvänder för att spela Han Solo i ”The Force Awakens”.
Sjunde episoden
Nya filmen är den sjunde episoden i sci-fi franchisen som skapades av George Lucas. Walt Disney Co tog över serien när man köpte Lucasfilm 2012.