Gal Gadot som Wonder woman. Foto: Clay Enos/AP/TT

Namninsamling: Låt Wonder Woman vara bisexuell

Uppdaterad
Publicerad

HBTQ-representationen i superhjältefilmer är tämligen dåligt. Närmast minimalt. Och de som faktiskt gestaltats som annat än hetero i serietidningarna, så som DC:s Wonder Woman, Catwoman och Harley Quinn, har ofta i överföringen till filmduken blivit just det: hetero.

Men nu kanske det blir ändring.

En namninsamling med närmare 6000 underskrifter har nämligen skickats in till filmbolaget Warner Bros. Det här för att just Wonder Woman i en kommande uppföljare ska gestaltas som bisexuell, skriver Reuters. Något som skulle göra Wonder Woman till den första stora HBTQ-superhjälten på vita duken.

LÄS MER: Recension: ”Wonder Woman”

”Allt jag begär är att Warner Bros erkänner Diana Prince (Wonder Woman) för vem hon är, vem hon alltid varit och vad hon eventuellt kan representera för miljontals människor”, skriver Gianna Collier-Pitts, initiativtagaren till namninsamlingen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.