Den 25:e filmen i sviten om superagenten James Bond har nu fått ett planerat premiärdatum till den 8 november 2019, rapporterar Variety. Det har länge varit oklart om Daniel Craig kommer att återvända som agent 007.
Skådespelaren har i tidigare intervjuer sagt att han inte vill spela Bond igen utan vill gå vidare. Nu skriver dock New York times att säkra, men anonyma, källor bekräftat att Daniel Craig tackat ja.
Produktionsbolagen Metro-Goldwyn-Mayer och Eon Productions meddelar att övriga detaljer om bland annat skådespelare och internationella premiärdatum kommer att bli offentliga vid ett senare tillfälle.
LÄS MER: Han bytte namn till James Bond
Filmen har inget formellt namn ännu men manuset kommer att skrivas av Neal Purvis och Robert Wade. Duon har tidigare rönt framgångar med Bond-manus till ”Casino Royale” (2006), ”Quantum of Solace”(2008), ”Skyfall” (2012) och ”Spectre”(2015).