Gå direkt till textinnehållet
Liam och Noel Gallagher från Oasis står bredvid varandra mot färgglad bakgrund

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Liam och Noel Gallagher bekräftar Europaturné. I videon ovan får du höra om musikhistoriens mest omtalade syskonrivalitet. Foto: TT

Oasis ger sig ut på Europaturné

Uppdaterad
Publicerad

Oasis bekräftar att de ger sig ut på Europaturné 2027. Sammanlagt kommer de att göra 32 spelningar i Europa – men det blir ingen konsert i Sverige.

Efter förra årets uppmärksammade återförening ger sig Noel och Liam Gallagher ut på en ny turné. Oasis bekräftar nu att bandet gör sammanlagt 38 konserter nästa år i Europa och USA.

På turnéplanen finns bland annat Rom, Paris, Barcelona och Manchester, samt fyra spelningar på Knebworth utanför London. Några spelningar i Sverige eller övriga Norden finns däremot inte med bland de bekräftade stoppen.

Senast Oasis spelade i Sverige var 2009, på Globen i Stockholm.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.