Vid 4-tiden i morse greps Pavlenskij tillsammans med sin fru Oksana Sjaligina efter att ha tänt eld på Banque de Frances filial vid Place de la Bastille i den franska huvudstaden, enligt le Monde.
Pavlenskij fick i maj tillsammans med Sjaligina politisk asyl i Frankrike efter att i Ryssland anklagats för att ha försökt våldta en kvinna från teatergruppen Teatre.dock 2016 – anklagelser paret hela tiden nekat till och hävdat att den ryska säkerhetstjänsten FSB fabricerat.
Spikade fast sin pung
Det är inte första gången Piotr Pavlenskij använt sig av eld under sina performances – tidigare har han också tänt eld på entrén till den ryska FSB:s högkvarter i Moskva.
Den ryske performancekonstnären har också sytt igen sin mun till stöd för Pussy Riot och spikat fast sin pung i marken vid Röda torget.