EU-kommissionen beslutade 2004 att danska TV2 skulle betala tillbaka statsstöd på 628 miljoner danska kronor, som kanalen tog emot av staten mellan åren 1995-2002. Så gjordes också, men enligt dagens dom i EG-domstolen så var kommissionens återbetalningskrav felaktigt.
De 628 miljonerna kommer dock inte att komma TV2 till del. Däremot ses domen som en tydlig signal på att EG-domstolen kommer döma till TV2:s fördel i två andra pågående rättsfall. Det skulle innebära att kanalen slipper betala tillbaka drygt en miljard kronor till den danska staten.
TV2 befinner sig även efter domen i ett tufft ekonomiskt läge, men hade EG-domstolen beslut blivit det omvända hade framtiden för kanalen sannolikt varit kolsvart.
Den danska kulturministern Carina Christensen gläder sig åt domen och konstaterar att det innebär att en privatisering av kanalen nu rycker närmare:
– Det är en riktigt bra dom för TV2 och för Danmark.
– Det är klart att regeringen inte bjuder ut TV2 till försäljning innan vi har en fullständig överblick över kanalens ekonomi. Men om man jämför med igår så tycker jag att vi kommit bra mycket närmare en sådan position, säger kulturministern till nyhetsbyrån Ritzau.
Det är de konkurrerande tv-kanalerna Viasat och SBS TV som drivit frågan mot TV2. De är också de som ligger bakom de andra rättsfallen mot TV2 och den danska staten som fortfarande drivs vid EG-domstolen.
Anders Silvergren Blåder