Svenska artister rättslösa i USA

Uppdaterad
Publicerad

Har du lagt upp en låt på Myspace? Den kan vara helt oskyddad och öppen för andra att sälja utan att upphovsmannen får ett öre. Stim medger nu en lucka i upphovsrättslagen.

Idag använder många nya artister och skivbolag nätet som plattform för att nå ut med sin musik. Myspace har blivit en av världens största talangforum.

Ett glapp i upphovsrättslagen ger dock amerikanska bolag rätten att helt lagligt sälja svensk musik utan att betala upphovsmannen.

Det hände musikern Jon Rekdal som upptäckte att flera av hans låtar låg ute till försäljning på nätet – helt lagligt och helt utan hans vetskap.

– Jag blev chockad, förbannad. Det var som att komma hem och upptäcka att alla ens möbler hade blivit sålda på Blocket, säger han till Kulturnyheterna.

Han musik låg ute till försäljning

Jon Rekdal har skrivit musiken till ett flertal tv-serier, bland annat Robinson och Farmen och var för fyra år sedan i kontakt med ett amerikansk bolag om ett eventuellt samarbete. Han skickade då över 260 låtar som demostrationsmaterial. Inga kontrakt blev skrivna med sedan dess ha flera av hans spår legat ute till försäljning på en amerikansk hemsida. Jon Rekdal visste inget och hade inte sett röken av några pengar.

Rekdal sökte hjälp hos STIM som ska bevaka svenska upphovsmäns rättigheter. De menade att de inte kunde driva enskilda medlemmars fall i USA och hänvisade till sin amerikanska systerorganisation som inte heller kunde hjälpa till. En amerikansk advokatbyrå kom fram till att eftersom han inte registrerat sina låtar separat i USA hade han bara rätt till den summa den amerikanska hemsidan uppgav sig ha tjänat på Rekdals musik.

STIM medger lucka i lagen

Som STIMansluten upphovsman uppfattar man sig ha ett skydd mot upphovsrättsintrång. Men eftersom USA inte har någon organisation som bevakar musik som inte är utgiven på skiva kunde Rekdals läggas ut av den amerikanska hemsidan utan risk. I förlängningen betyder det att all musik som inte är utgiven på skiva men exempelvis är utlagd på nätsidor som MySpace skulle kunna bjudas ut till försäljning av tredje part i USA.

– Det finns ett glapp i upphovsrättslagen. Vill man ha ersättning för sitt verk måste man jobba professionellt och ha koll på sina rättigheter. Men det är klart att vi kan bli bättre på att upplysa upphovsmän om det, säger Kenth Muldin

Thomas Jackson

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.