Bayrakdar satt fängslad i Syrien i 14 år efter beskyllningar om att ha varit medlem i ett vänsteroppositionellt parti. Under sin tid i fängelset utsattes han för tortyr.
Tiden i fängelset beskriver Bayrakdar i boken Språkets och tystnadens otaliga svek. Boken, som skrevs på cigarettpapper och smugglades ut ur fängelset, skildrar den syriska säkerhetstjänstens fängelser – Bayrakdar tvingades tillbringa tid i tre av dem.
Tucholskystipendiet tilldelas varje år en författare som under en eller flera perioder av sitt liv varit förtryckta, förföljda, fängslade eller hotade till livet. Årets stipendium är på 150.000 kronor.
Stipendiet har fått sitt namn av Kurt Tucholsky som på 30-talet flydde undan det nazistiska Tyskland till Sverige. Svenska Pen vill med priset stödja och ge skydd åt kolleger runt om i världen.
Bayrakdar bor nu tillsammans med sin familj i Sverige. Hans bok Språkets och tystnadens otaliga svek har översatts till svenska av Rawia Morra.
Anders Silvergren Blåder