Varning för vilda djur

Uppdaterad
Publicerad

Originaltitel: Furry Vengeance. Regi: Roger Kumble. I rollerna: Brendan Fraser, Brooke Shields, Ken Jeong, Wallace Shawn.

Familjekomedin ”Varning för vilda djur” (Furry Vengeance) sågades jämns med fotknölarna av en enig amerikansk kritikerkår och samma sak händer inte oväntat när filmen får svensk premiär i en dubbad version. Recensionerna pryds av rubriker som ”Varning för riktigt dålig film” och ”En usel soppa”.

”Utsätt inte barnen för denna smörja,” råder Jeanette Gentele i SvD och i Aftonbladet tycker Jan-Olov Andersson att den bjuder på ”...förutsägbar och tjatig humor med en rasistisk underton.”

Ronnit Hasson i Expressen skriver, ”Jag vet inte vad som stinker mest: att djuren är dåligt animerade, att de beter sig som människor, att de har tankebubblor med dokumentära arkivbilder ifrån krig när de attackerar, att de två affärsmännen som samvetslöst förstör naturen i det fina vita samhället är en kines och en indier eller att humorn är död.”

DN:s Mårten Blomkvist noterar att ”Brendan Frasers roll kunde i princip ha gjorts av en tuggleksak. I vissa av hans ylande, ögonrullande stunder vill man faktiskt intala sig att han är en, i stället för en egentligen begåvad skådespelare som för tolv år sedan var med i en Oscarbelönad film.”

Se filmens trailer på den officiella sajten

Betyg: 1/6 Svenska Dagbladet

Läs SvD:s recension

Betyg: 1/5 Dagens Nyheter

Läs DN:s recension

Betyg: 1/5 Expressen

Läs Expressens recension

Betyg: 1/5 Aftonbladet

Läs Aftonbladets recension

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.