Olof Faxander slutar som vd och får två årslöner och pensionsavsättningar på sammanlagt 30 miljoner kronor. Foto: TT

Sandviks vd tvingas lämna

Uppdaterad
Publicerad

Verkstadsbolaget Sandviks vd Olof Faxander får sluta. Han ersätts av Wärtsilä-chefen Björn Rosengren enligt ett pressmeddelande.

Olof Faxander slutar från och med i dag och han lämnar både tjänsten och bolaget.

”Han har lett Sandvik under mycket utmanande marknadsförhållanden och gjort bra insatser med att omstrukturera bolaget för att bli effektivare”, skriver Sandviks styrelseordförande Johan Molin i ett pressmeddelande.

Huvudägaren Industrivärden har skakats av en maktkamp under året och det har i kölvattnet av detta spekulerats i att Faxander skulle få gå. Han har inte levt upp till ägarnas finansiella mål.

Enligt Svenska Dagbladet får Faxander två årslöner och pensionsavsättningar på sammanlagt 30 miljoner kronor.

Björn Rosengren börjar tjänsten som vd och koncernchef från 1 november.

”Jag känner Björn Rosengren som en synnerligen erfaren och framgångsrik industriledare. Han har den erfarenhet som krävs för att ta Sandvik in i framtiden”, skriver Johan Molin i pressmeddelandet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.